Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
BİLİM 16.584 0

Türk bilim insanının büyük başarısı

Çocuk yaşlarda dedesini kanserden kaybetmesi üzerine bu alanda çalışmalar yapmaya karar veren Doç. Dr. Can Küçük, “kanserin öncüsü” hastalıklar ile ilgili çalışmasıyla dünyada “Küresel Araştırma Ödülü”ne layık görülen 8 bilim insanı arasında yer aldı

İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü Araştırma Grup Lideri Doç. Dr. Can Küçük, mevcut şartlarda “agresif” kansere dönüşme riski tahmin edilemeyen iki “öncül” hastalık üzerinde yürüttüğü proje ile dünyada 8 bilim insanına verilen “Küresel Araştırma Ödülü”ne layık görüldü.

“Overt multiple myeloma” hastalığının tedavisinde umut olan proje ile sadece kan testi yapılarak tanının daha kolay hale getirilmesi hedefleniyor. Can Küçük (36), çok sevdiği dedesini çocuk yaşlarda akciğer kanserinden kaybedince bu alanda çalışmaya karar verdi. ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden 2005 yılında mezun olan Küçük, doktora çalışmaları için gittiği ABD’de lenfoma konusunda çalışmalar yaptı.

Daha sonra Türkiye’ye dönen Küçük, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalında çalışmalarına devam etti. İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü Araştırma Grup Lideri Doç. Dr. Küçük, çalışmalarını en yaygın görülen lenfoid kanser türlerinden “overt multiple myeloma” üzerinde yoğunlaştırdı. Lenfoma üzerinde 12 yıldır çalışmalar yürüten Küçük, “kanser öncülü” hastalık olarak bilinen iyi huylu tümörlerle ilgili proje hazırladı.

Bu tümörlerin kansere dönüşme riskini ve süresini ortaya koymayı hedefleyen Küçük’ün projesinin beklenen hedeflere ulaşması halinde, halen tam iyileşme sağlanamayan bu kanser türünün tedavisinde, uygun yöntemlerle ve zamanında müdahaleyle olumlu sonuçlar alınması bekleniyor.

Küçük’ün umut verici projesi, dünyada hematoloji alanında en prestijli kurumlar arasında gösterilen Amerikan Hematoloji Derneğince 140 bin dolar ödüllü “Küresel Araştırma Ödülü”ne layık görüldü.

“Belirtiler kansere dönüşünce çıkıyor”

Kanser öncülü hastalıkların tanısının, herhangi bir belirti göstermemeleri nedeniyle kolay olmadığını vurgulayan Küçük, “Bugün bu iki kanser öncülü hastalığın kansere dönüşme riskini tahmin edebilmek mümkün değil. Gerçekleştireceğimiz bu 3 yıllık proje, bu riski tahmin edebilme, tedaviye başlama zamanı ve uygun tedavinin uygulanması konusunda yol gösteri olacak.” diye konuştu. Doç. Dr. Küçük, kanser öncülü hastalıkların lenfoid kanser türlerinden “overt multiple myeloma”a dönüşmesiyle kemikte lezyon, anemi, böbrek yetmezliği gibi ciddi yan etkileri olan bir kanser türünün ortaya çıktığına dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status