Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
TEKNOLOJİ 34.635 0

Ordu’dan dünyaya uzanan teknolojik başarı!

Türkiye’nin istikbaline bedel katan ve vesile eşitliği yaratıcı içtimai yazık projeleriyle maruf Turkcell, ‘Zeka Küpü’ projesiyle Anadolu’nun gailesiz dahilerini desteklemeyi sürdürüyor.

2016’da Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlatılan ve okullara teknoloji laboratuvarlarının açıldığı projenin toy durağı ise Ordu oldu. Altınordu ilçesine ilişkin Kökenli Köyü Ortaokulu öğrencilerinin kısıtlanmış imkanlarla yaşama geçirdiği teknoloji projeleri, Turkcell Zeka Küpü sınıfıyla taçlandı. ABD’de meydana getirilen First Lego League World Festival Turnuvası’nda Bilim Kahramanları Derneğinin de yardımı ile Türkiye’yi temessül fail ve Proje Jüri hususi Ödülü’nü ele geçiren Kökenli Ortaokulu’nun gailesiz dâhileri, geleceğin teknolojilerini bundan böyle ‘Zeka Küpü’ sınıfında geliştirecek.

İNSANA YATIRIM ÖNEMLİ 

Zeka Küpü sınıfının açılışında mütekellim Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler, “Turkcell adına hem yaşama bağlanıyoruz bununla birlikte ileri zamanı şekillendiriyoruz” dedi. Güler, laflarını şu halde sürdürdü: “Tüm çalışmalarımızı bu üç kavramın ışığında gerçekleştiriyoruz. Bizim düşüncesince teknolojik gelişmeler derece sosyolojik altyapıya yaptığımız envestisman da önemli. Bu kapsamda önceliğimiz eğitim. Eğitim fiyatlı birlikte iş; fakat cahilliğin birlikte iklim ekonomisine maliyeti aşırı şimdi yüksek. Benim de içre yetiştiğim Ordu’nun Kökenli Köyü’nde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla  geleceği şekillendirmeyi amaçlıyoruz.”

YENİ AZİZ SANCARLAR VAR

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, icra ettiği açıklamada şöyleki konuştu: “Türkiye’yi Endüstri 4.0’da birlikte yukarı lige çıkartacak ‘Yerli ve Milli Yapay Zeka’yı çoğaltma uğrunda insanoğlu kaynağının yetişmesine ehemmiyet veriyoruz. Sosyal yazık projelerimizde de bu amaçla kişiye yatırımımızı çabucak sürdürüyoruz. Anadolu’da canlı binlerce ‘Aziz Sancar’ var. ‘Zeka Küpü’ projesiyle muktezi teknolojik donanımı bu gençlere sağlayarak, onların elinden tutmayı hedefliyoruz”.

2018’DE 10 YENİ LABORATUVAR 

Doğup yetiştiği Ordu’nun Kökenli Köyü’ne meydana getirilen Zeka Küpü sınıfıyla ilişik adına Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler “İki sene kabilinden birlikte müddet bünyesinde Türkiye genelinde 19 ilde bütün 24 derslik kuruldu, 4.500’den birlikte tomar öğrenciye yüzyüze yetişek verildi. Bu sene bu sınıfımız gönül kazanmak az daha 10 ilde 10 sınıfı öğrencilerimizin kullanımına sunacağız. Aynı sürede BİLSEM’lerde okuyan 21.500 öğrenciye Maker ve Kodlama kiti dağıtıldı” dedi.

Kaynak:  HABER7.COM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status