Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
TEKNOLOJİ 34.649 0

MediaTek, Sinir Ağlarını Cihazlara Getiriyor

Geçtiğimiz iki yılda, endüstri, yapay zeka ağları kullanarak, daha iyi derin öğrenme olarak bilinen yapay zekada (AI) büyük adımlar attı.

Büyük işleme kaynakları, büyük miktarlarda veri ve bir yazılım çerçevesi ile, görüntü tanıma gibi seçkin işlevleri gerçekleştirmek için bir filtre ağı oluşturulur ve optimize edilir. Sinir ağı öğrenirken, benzer veriler üzerinde istenen işlevi yerine getirmek için daha az işlem kaynağı olan çözüm hesaplamalarıyla kullanılabilecek modelleri geliştirir. Bu genellikle Merkezi İşlem Birimleri (CPU) ve Grafik İşleme Birimleri (GPU) veya özel işlem çözümleri gibi ortak işlem öğeleri olabilen bir çıkarım motoru veya çözümü olarak adlandırılır.

Alexa’yı kullanan Amazon Echo gibi çoğu yapay akıllı uygulama, buluttaki işlemenin tamamını veya bir kısmını gerçekleştirir. Bu, her zaman güce ve bir ağa bağlı olan çözümler için tatmin edici olmakla birlikte, özellikle yerel işlem gerektiren tüketici uygulamaları olmak üzere birçok başka uygulama vardır. Yerel işlem ayrıca, bir ağ üzerinden aktarılmadığı ve potansiyel olarak diğer taraflara erişilemediği için verilerin ek güvenliği sağlar. Sektördeki diğer birçok kişi gibi, MediaTek de yerel sinir ağı veri işlemlerini gerçeğe dönüştürmek istiyor.

İlk olarak Helio X20 ile duyuruldu, MediaTek geliştiriciler için Deep Learning SDK dediği şeyi geliştirdi. SDK, TensorFlow ve Caffe derin öğrenme çerçeveleri ile çalışmak üzere optimize edilmiştir. Şimdiye kadar, MediaTek, Helio X ailesi mobil SoC’ların heterojen bilgi işlem yeteneklerinden yararlanan görüntü ve ses tanıma için çözümler geliştirmek konusunda açıklanmamış ortaklarla çalıştı. Helio X ailesi, GPU çekirdekleri, Görüntü İşaret İşleme (ISP) çekirdeği ve Dijital Sinyal İşleme (DSP) çekirdekleriyle birleştirilmiş on CPU Çekirdeği içerir. MediaTek’in CorePilot teknolojisi ile birlikte çalışan çeşitli bilgi kaynakları, gerekli görevleri yerine getirmek için verimli bir şekilde kullanılır. İdeal olarak, yerel çözüm, kullanılmakta olan modelleri öğrenmeye ve modifiye etmeye devam edebilmelidir, ancak MediaTek platformunun görünmediği görünmemektedir. Diğer birçok cihaz platformu gibi, bulut tabanlı kaynak yardımı olmadan cihaz üzerinde sürekli öğrenmeye izin verir. Bununla birlikte, tek bir çip üzerinde çok fazla bilgi kaynağı ile, cihaz üzerinde öğrenme çok uzak olmayabilir.

MediaTek Deep Learning SDK’yı bir Helio X20 veya Helio X30 SoC ile birlikte kullanırken, geliştiriciler çeşitli platformlarda yerel AI işlevlerini etkinleştirebilir. Şu anda, hedef ürünler üst düzey akıllı telefonlar, ancak platform ev eğlencesi ya da otomotiv bilgi-eğlence gibi diğer uygulamalar için kolayca kullanılabilir. Buna ek olarak, SDK ile geliştiriciler, gerekli modellerin geliştirilmesi için bulut tabanlı derin öğrenme kaynaklarını kullanarak birçok AI uygulamasını etkinleştirebilir. Bunlar doğal dil işleme, görüntü ve video işleme, güvenlik, dijital yardımcılar ve diğer birçok uygulamayı içerir. MediaTek, SDK’ya devam eden geliştirmeleri desteklerken, geliştirme için derin öğrenme veri merkezi kaynaklarını sağlamaz. Sonuç olarak, bu diğer veri merkezi servis sağlayıcıları için bir fırsat olabilir.

KAYNAK:forbes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status