Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
GEZEGEN-UZAY 896.636 0

Mars Temiz ve Tozlu Koşullarda Görüldü

Yaklaşık iki yıl arayla ayrılmış olan Mars’ın bu yan yana görüntüleri, Mars’ın aynı yarım kürenin çok farklı manzaralarını gösteriyor.


Her ikisi de, her iki yılda bir, Mars’ın yörüngesinin Mars yörüngesini yakaladığı zaman, muhalefetin yakınındayken yakalandı. O zaman, Güneş, Dünya ve Mars, Dünya’nın “karşıt” taraflarında Mars ve Güneş ile düz bir çizgide kalırlar.

12 Mayıs 2016’da çekilen soldaki görüntü net bir atmosfer sergiliyor. 18 Temmuz 2018’de çekilen sağdaki resim, güney yarımkürede ilkbaharla birlikte küresel bir toz fırtınasına sahiptir.

Bilim adamları, güney yarım kürenin ilkbahar ve yaz mevsiminden gelen ısının, gezegenin en alçak noktası olan Hellas Havzası’ndan kaynaklanan toz fırtınalarını tetiklediğine inanıyor.

Kızıl Gezegen hemen hemen aynı yüzü bize gösteriyor olsa da, ilk gökyüzünün gözlemcileri tarafından haritalanan klasik karanlık özellikler her görüntüde farklı görünüyor. Bunun nedeni kısmen 2018 küresel toz fırtınasından uzak durmaktır, fakat aynı zamanda kuzey yarımküre, 2016 yılında Dünya’ya doğru ve Dünyadan 2018’de devrilmesinden dolayıdır. İkinci görüş, buluttan korunan güney kutupları da dahil olmak üzere güney yarımkürede daha fazla ortaya çıkmaktadır. bölgesi.

Muhalefet olgusu, Dünya’nın yörüngesi ile Mars yörüngesi arasındaki yörünge periyotlarındaki farklılığın bir sonucudur. Dünya, Güneş’in etrafında bir kez seyahat etmek için bildiğimiz 365 günü alırken, Mars, yıldızımızın etrafında gezmek için 687 Dünya günü geçirir. Sonuç olarak, Dünya Mars’ı sadece bir kez yapmak için aldığı zaman içinde neredeyse iki tam yörüngeye dönüşür ve her 26 ayda bir Marslı muhalefetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Kaynak: Nasa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status