Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
İNTERNET 66.371 0

Java 11 Yeni Özellikleriyle Yayınlandı!

Bu yıl Mart ayında Java 10 ile geliştiriciler ve kullanıcılarının karşısına çıkan Oracle, 6 aylık kısa bir aranın peşinden yeni sürüm Java 11’i yayınladı.

Bundan önceki sürümüyle Java mevzusunda yeni bir devrin kapılarını aralayan şirket, şimdi, yeni Java 11 sürümüyle daha belirgin hatlara haiz bir başka Java sürümünü sunuyor.

Java 11’e ilişkin olarak dikkat edilmeye değer en ilginç husus; Java Development Kit’in (JDK) 11 sürümü geliştiricilere sunulan ilk uzun soluklu sürüm (LTS: Long Term Release) olacak.

Bunun anlamı; yeni Java 11, 8 yıl boyunca Oracle tarafından desteklenmeye devam edecek ve kullanıcılar çeşitli iyileştirme güncellemeleriyle aynı sürümü kullanacak.

Oracle’ın yakından tanımayanlar için hatırlatmak gerekirse; Oracle LTS sürümlerini her 3 yılda bir yayınlamaktaydı. Bu yıl ise 6 aylık sürecin peşinden yeni ve LTS olarak farklı bir sürüm şeklinde Java 11 karşımıza çıktı.

Dolayısıyla bir sonraki LTS desteğine haiz olacak Java sürümü için şimdiden takvimdeki boşluk 2021 yılı olacak şekilde planlanmış oldu.

Java 11 Hangi Yenilikleri Getiriyor?
Başta HTTP kütüphanesine getirilen HTTP/2 desteği ve akış tabanlı HTTP / 1 desteği olmak üzere, yeni sürümde çeşitli kayda değer yenilikler var.

Java 11; yuva tabanlı erişim denetimlerinin (Nest-based access controls) yanı sıra ZGC, TLS 1.3, dinamik derslik dosya sabitleri (dynamic class-file constants), Flight Recorder, geliştirilmiş KeyStore mekanizmasının yanı sıra tek dosya kaynak kodu programları benzer biçimde daha birçok yeniliğe sahip.

Yeni Java 11 sürümüyle ilgili tüm yeniliklere göz atmak isterseniz şuradan sürüm notlarına göz atabilir ve JDK 11’i buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yeni Java 11 sizce coşku verici özelliklere haiz mi?

6 ay sonra yeni bir sürümün çıkması ve bir sonraki LTS sürümünün 2021’de gelecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status