Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
MOBİL 37.943 0

iPhone kullanıcıları Hafızada yer açmak için yöntem

Hiçbir uygulamayı silmeden telefon hafızasında yer açmak isteyen iPhone kullanıcıları için 7 ipucu sizlerle

1. Mesajları sonsuza dek kayıt mı ediyorsunuz?

iPhone, mesajları sonsuza kadar kayıtlı tutar. Bir yıl öncesinin mesajını kontrol etmek istediğinizde mükemmel görünen bu özellik, telefon hafızasında yer açmak isteyenler için hiç de o kadar mükemmel değildir.

‘Ayarlar’ uygulamasından ‘Mesajlar’ seçeneğine tıklayın. ‘Mesaj Tarihçesi’ metnini görene kadar aşağı kaydırın. ‘Mesajları Tut’ sekmesine tıklayın.
Buradan ‘Sonsuza Dek’ ile ’30 gün’ ilâ ‘1 yıl’ arasında mesaj saklama seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak istemiyorsanız, herhangi bir seçeneğe tıkladığınızda görülen ‘Sil’ sekmesini seçin.

2. Fotoğrafları iki kere kaydetmediğinize emin olun

Eğer HDR formatında çekim yapıyorsanız, iPhone çekilen fotoğrafı iki kere kaydediyor. Bu duruma engel olmak için, ‘Ayarlar’ uygulamasından ‘Fotoğraflar ve Kamera’ seçeneğine tıklayın. Ekranı aşağı doğru kaydırın ve ‘Normal Fotoğrafı Tut’ sekmesini kapatın. Eğer Instagram kullanıyorsanız, paylaşmak üzere filtrelerini ayarladığınız fotoğrafı da kaydettiğini fark etmişsinizdir. İki fotoğrafın da kayıtlı olmasını istemiyorsanız, Instagram uygulamasından profilinize girin, ‘Ayarlar’a tıklayarak ‘Orijinal Fotoğrafı Kaydet’ sekmesini kapatın.

3. Fotoğraf akışını kontrol edin

Orijinal fotoğraf kadar yer kaplamasa da, zaten halihazırda iPhone’nunuzda olan fotoğrafların sayısını iki katına çıkarıyor. ‘Ayarlar’ uygulamasından ‘Fotoğraflar ve Kamera’ seçeneğine tıklayın. ‘Fotoğraf Yayınım’a Yükle’ sekmesini kapatın.
Böylece fotoğraflar iPhone’unuzdan silinecek ancak onları yüklediğiniz günden başlayarak 30 gün itibariyle iCloud hesabınızda kayıtlı tutulacaktır.

Endişelenmeyin, bu adımları takip edince telefonunuzdaki orijinal fotoğraflar silinmiyor, yalnızca Fotoğraf Akışı’ndaki fotoğrafların silinmesine yol açıyor, kamera rulosundaki fotoğrafların değil.

4. Tarayıcı önbelleğini temizleyin

Eğer Safari kullanıyorsanız, iPhone’nunuz büyük ihtimalle web geçmişi ve verilerini saklıyordur. Tarayıcı önbelleğini temizlemek için ‘Ayarlar’ uygulamasını açın, ‘Safari’ye tıklayın.

Ekranı aşağı kaydırınca göreceğiniz ‘Tarihçeyi ve Websitesi Verilerini Sil’ seçeneğine tıklayın.

5. İndirilen müzikleri silin

Spotify ve Soundcloud gibi uygulamalarını indiren iPhone kullanıcıları için artık telefonda müzik depolamak gereksiz hale geldi.
Telefonunuza önceden indirdiğiniz müzikleri silmek için ‘Ayarlar’ uygulamasından önce ‘Genel’ seçeneğine ardından ‘Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı’na tıklayın.

Daha sonra da ‘Alanı Yönet’ sekmesini seçin. Listede ‘Apple Müzik’ metnini bulduktan sonra şarkıları tek tek ya da komple silebilirsiniz.

6. Sesli notları silin

Tıpkı indirilen müziklerde olduğu gibi, sesli notları silmek için de aynı yöntemi kullanmanız gerekiyor. ‘Ayarlar’ uygulamasından ‘Genel’ seçeneğine ardından ‘Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı’na tıklayın. Daha sonra ‘Alanı Yönet’ sekmesini seçin. Listede ‘Sesli Notlar’ metnini bulduktan sonra sesli notları tek tek ya da komple silebilirsiniz.

7. Çevrimdışı okuma listesini silin

Safari’nin çevrimdışı okuma listesi, internet bağlantınız olmadığında okumanızı sağlamak için web sayfalarını depolar. Bu da iPhone’nunuzun hafızasında yer kaplar.
Bunu engellemek için ‘Ayarlar’ uygulamasından ‘Genel’ seçeneğine ardından ‘Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı’na, daha sonra da ‘Saklama Alanı’ sekmesinin altındaki ‘Alanı Yönet’ seçeneğine tıklayın. ‘Safari’ metnini bulduktan sonra ‘Çevrimiçi Okuma Listesi’ önbelleğini kapatın.

Kaynak: Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status