Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
İNTERNET 43.385 2

Google Haritalar, Newyork’ta Tüm Semtleri Yeniden Adlandırıyor

Google güçlü bir şirkettir, ancak bir şehrin tüm alanlarını yanlışlıkla görünüşte yeniden adlandırabileceğini biliyor muydunuz?

 

New York Times için yazan Jack Nicas, bunun gerçekleştiği birkaç örneği özetliyor. Işte bir tane:

Onlarca yıldır, şehir merkezinin güneyi ve San Francisco Körfezi’nin yanı sıra, Rincon Tepesi, Güney Plajı veya Pazar Güneyi olarak biliniyordu. Bu bahar, Google Haritalar’da aniden birkaç kişinin duyduğu bir adıyla yeniden isimlendirildi: Doğu Kesimi.

Tuhaf moniker, Google’ın harita verilerini kullanan otel sitelerinden, arkadaşlık uygulamalarından Uber’e kadar dijital olarak yayıldı. İsim çok geçmeden fiziksel dünyaya da yayıldı. Emlak listeleri Doğu Kesim’e muhtemel kiracıları işaret etti. Ve haber kuruluşları bu döneme yakın çevreye atıfta bulundu.

Garip olan şey: Google Haritalar’ın “Doğu Kesim” adını bile bulduğu yer değil, ama şimdi orada. Harita gerçeği değiştirdi.

Bu, yeni bir olgu değil elbette: Haritacılar, bir telif hakkı planının bir parçası olarak, geçmişte istemeden kasıtlı olarak kasabalar kurmuşlardır. John Green bu videoda nasıl çılgınca olduğunu anlatıyor. Buna bir bak:

Kaynak: howtogeek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status