Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
İNTERNET 46.313 0

Google Chrome’un Gizli Modu Yeterince Gizli Değil

İnternet kullanıcılarının verilerini kaydetmemesi için bulunan tarayıcılardaki gizli mod konusunda Google Chrome’un sınıfta kaldığı ortaya çıktı. Gizli moddaki kullanıcının arama verilerini önerilenlerde gösteren Google akılları karıştırdı.

Google tarafından başlatılan ve kullanıcıların yaptığı aramaları normal şartlarda kaydetmeyen gizli modun pek çok açığı bulunuyor. Yapılan bir test sonucunda gizli modda farklı aramalar, normal tarayıcıda ise aynı aramaları yapan iki farklı kullanıcıya gizli moda yönelik önerilenler sunulduğu dile getirildi.

Yalnızca Aramalarınız Kontrol Edilmiyor
Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo’nun sunmuş olduğu verilere göre Google Chrome gizli modunun yalnızca aramalarda değil aynı zamanda izlediğiniz videoları ve girdiğiniz siteleri de takip ettiği belirtildi. Gizli moddaki aramalarınız her ne kadar geçmişinizde olmasa da kişisel arama sonuçlarında karşınıza çıkabileceğini belirtmek gerekiyor.

Araştırma hakkında herhangi bir açıklamada bulunmayan Google’ın gizli mod özelliği hakkında şu ifadelere yer verdiğini hatırlatalım: “Chrome, göz atma geçmişinizi, çerezleri ve site verilerini veya formlara girilen bilgileri kaydetmez. İndirdiğiniz dosyalar ve oluşturduğunuz yer işaretleri tutulur. Etkinliğiniz ziyaret ettiğiniz web sitelerinden, işvereninizden veya okulunuzdan ya da internet servis sağlayıcınızdan gizlenmez.”
Kaynak:Tamindir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status