Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
İNTERNET 7.987 0

Google, bu ayar kapalıyken bile konum verilerinizi hala izlediğini doğruladı

İnternet bu hafta başlarında Google ile ilgili bu ürkütücü sonuca ulaşan Associated Press soruşturmasından kaynaklanan manşetlerle aydınlanmıştı.

Arama devi aslında size söylemediyseniz bile konum verilerinizi izlemeye devam ediyor.

Şimdi, Google aslında doğrulanmış olduğunun gerçekte olduğunu doğruladı. AP nasıl onun “Konum Geçmişi” ayarı çalıştığını belirten bir Google yardım sayfasında revize dil hakkında bir rapor bugün o erken hikaye izledi. Google bu haftanın başlarında bildirilen uygulamayı değiştirmedi. AP’nin yaptığı açıklamaya göre, birçok Google uygulaması ve web sitesinin Konum Geçmişi’ni kapatsalar bile bir kullanıcının konumunu sakladığı bulgularına atıfta bulunuyor.

AP başına , “yardım sayfası şimdi şöyle diyor: ‘Bu ayar, cihazınızdaki diğer konum hizmetlerini etkilemez.’ Ayrıca, ‘Bazı konum bilgilerinizin, Arama ve Haritalar gibi diğer hizmetlerde de etkinlikinizin bir parçası olarak kaydedilebileceğini de kabul eder.’ Önceden, sayfa şu şekildeydi: ‘Konum Geçmişi kapalıyken gittiğiniz yerler artık kayıtlı değil.’

İşte orada – onaylama. Google, bugünkü rapora ilişkin haber bültenine yalnızca “Konum Geçmişi hakkındaki açıklayıcı dili, platformlarımız ve yardım merkezlerimizde daha tutarlı ve anlaşılır kılmak için güncellemeyi güncelledik” diyerek açıkladı.

AP K. Shankari, UC Berkeley mezunu araştırmacı bu konuda kapalı uçlu elde sonra, bu hafta başında sıcak düğmeli bulgu yol bu konuda, bir göz alarak ilgi gördü. Android telefonunda, konumunun kapatılmasa bile, Kohl’a bir gezi yapma isteğinde bulunmasını isteyerek bir uyarı geldiğini fark etti. Doğal olarak, Google Haritalar’ın yolculuğu nasıl yaptığını bildiğini merak etti.

Burada bu deneyimle ilgili olarak şöyle yazdı: “web’de gezinme ve sosyal medya için veri toplama çalışmaları şu anda yoğun bir incelemeye tabi tutuluyor, ancak akıllı telefon sensörleri, insan etkileşimi olmadan tamamen toplanan daha fazla gizlilik açısından hassas verilerin kaynağı olabilir. Telefon işletim sistemi (OS) ve özel hizmetler arasındaki sınırların bulanıklığı nedeniyle bu alandaki rıza, kontrol ve güven ile ilgili sorunlar şu anda bulanık. ”

Tabi ki birçok insan bundan etkilenebilir. Aslında birkaç milyar. Android cihazlarını kullanan iki milyarın yanı sıra Google harita ve arama uygulamalarını kullanan yüz milyonlarca iPhone kullanıcısı var.

Kaynak: bgr.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status