Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
TEKNOLOJİ 73.400 0

Gab kullanıcının anti-Semit yayınları kaldırıldı

İki anti-Semitik yayın Microsoft’tan sonra sosyal medya ağından silinmiş, içeriği gerekçe göstererek siteyi ele geçirmekle tehdit etmişti.

 

Mesajlar, ABD başkanlığına koştuğunu ve Yahudi halkını Amerika’dan kaldırmak istediğini söyleyen Patrick Little tarafından yapıldı.

Microsoft, Azure bulut hizmetinde Gab’yi barındırıyor.

Gab’in kurucusu Andrew Torba, yayınlardan birinin “tartışmasız” sitenin kurallarını çiğnediğini söyledi.

BBC, yorum için Gab’e bir talep gönderdi.

Sosyal ağ kendini serbest konuşma platformu olarak tanımlar, ancak sitedeki içeriğin çoğu ırkçı ve Yahudi aleyhtarı yayınlar da dahil olmak üzere çok doğru bakış açıları sunar.

‘Kötü amaçlı etkinlik’
Torba’nın siteye yazdığı “Gab’in hosting sağlayıcısı Microsoft Azure bize iki gönderide harekete geçmek için 48 saat verdiler, ya da hizmetimizi çekecek ve Gab haftalar / aylar sürecek” dedi.

Microsoft, Bay Torba’nın kaldırılmayı talep eden bir mesajında ​​”Kötü amaçlı etkinlik” olarak nitelendirilen Bay Little’ın gönderileri hakkında üçüncü taraf bir şikayet aldığını söyledi.

Onlar da “phishing URL’ler” olarak tarif edildi – mesajlar olarak tarif edilebilir herhangi bir içeriği içermesi görünmedi ama phishing .

Teknik devi bir açıklamada, “Hizmetlerimizin, şiddeti teşvik etmeye çalışan insanlar ve gruplar tarafından kötüye kullanılmadığından emin olmak için önemli bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.” Dedi.

“Gab.ai, elbette başka bir bulut hizmeti sağlayıcısıyla çalışmak veya bu içeriğin kendisini barındırmak için ücretsiz bir programdır.”

Daha sonra Bay Torba, Bay Little’ın gönderilerinden birinin “kullanıcı yönergelerimizi tartışmasız bir şekilde kırdığını” kabul etti.

Bay Little, “Küçükler” oyunlarını “Küçükler” le suçladı.

Bay Torba’yı Gab’e yazarak “Harekete geçtik ve her iki yazıyı da çıkardık.” “Başka seçeneğimiz yoktu.”

“Aktif olarak diğer barındırma sağlayıcılarına bakıyoruz ve uzun vadeli amacımız kendi altyapımızı oluşturuyor.”

Mesajların alınmasının “platformun uzun ömürlülüğü ve Silikon Vadisi’ne karşı savaşın en iyi kararı” olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Daha önce, Bay Little “Gönderileri sileceğim, ama bu bizim Amerikalıların haklarını ihlal ediyor” demişti.

Kısa bir süre sonra, Gab’in resmi Twitter hesabı Bay Little’ın mesajları kaldırdığını söyledi .

Ancak, bunun ardından, onları silmek için devreye giren Gab olduğunu söyleyen Torba, bununla çelişti.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Gab , sosyal ağın Android uygulaması mağazası olan Play’den kaldırılmasının ardından Google aleyhine dava açtı .

Gab, web üzerinde “özgür konuşma” ne izin verileceğinin büyük ölçüde tartışıldığı bir zamanda daha belirgin hale geldi.

Son günlerde, bir dizi teknoloji devleri komplo teorisyen Alex Jones tarafından içeriği kaldırdı.

Apple, Facebook, YouTube ve Spotify’ın hepsi Jones’un bazı videolarını veya podcast’lerini “nefret söylemi” ne karşı gerekçe göstererek reddetmeye karar verdi.

Gab kullanıcı hapsedildi
9 Ağustos’ta, Gab’i Müslümanlara ateş yakmak veya gazla yakmak için kullanan bir adam, İngiltere’de 16 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Jonathan Jennings ayrıca başbakan olsaydı Jeremy Corbyn’i öldürmekle tehdit etti ve AB yanlısı bir kampanya yürüten Gina Miller’ın infaz edilmesi gerektiğini söyledi.

O, dini nefreti körüklemek için yazılı materyalleri yayınlamanın veya dağıtmanın altı sayısından ve sıkıntı ya da endişeye neden olma niyetiyle iletişim kurmanın dört sayımından suçlu olduğunu iddia etti.

KAYNAK: bbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status