Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
İNTERNET 79.843 0

Fransa’da okullarda cep telefonları yasaklanıyor

Telefonunuza bakmadan masanızın altında mesajlaşma sanatı çok uzun sürdü.

Ve şimdi yasadışı oldu. Fransa’da en azından.

Kanun Pazartesi günü sistemsel kullanıma geçti ve okullarda cep telefonlarına yasak getirildi. IPad’ler ve diğer tabletler gibi internet bağlantılı diğer cihazları içeriyor.

Yasak sadece üç ila on beş yaş arası çocuklara kadar olacağı açıklandı. Bu yaşın üzerindeki gençler için, yasağın kullanılıp kullanılmayacağı, okullarına kalmıştır.

Yasa 62 oy biriyle geçti ve bu eylülde yürürlüğe girecek. Başkan Macron’un La République en Marche tarafından desteklendi! parti ve başkanın kampanya vaatlerinden birine uyar.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, BFMTV Fransız haber kanalına konuştu :

“Bugün biliyoruz ki bir ekran bağımlılığı fenomeni, kötü cep telefonu kullanımı olgusu … Temel rolümüz çocukları ve gençleri korumaktır. Bu eğitimin temel bir rolüdür ve bu yasa ona izin verir.”

Bu yasak, Macron’un çocukların günümüzün dijital çağıyla birlikte gelen teknoloji ve sosyal medya baskılarından kopmalarına izin verme kampanyasının bir parçası olarak geldi.

Bildiğimiz kadarıyla, gençliğimiz öfkelenecek olsa da, buna karşı olduğumuzu söyleyemeyiz.

Politikacılar, 12 ila 17 yaşlarındaki çocukların yüzde 90’ının Fransa’daki cep telefonlarını tahmin ettiğini tahmin ediyoruz.

Fransa, 2010 yılında sınıfını öğretirken sınıfta telefonlarını kullanan çocukları engelleyen bir yasa çıkardı. Bu yeni yasa, okulun tamamını kapsamaktadır ve okul gününün tamamı için geçerli olacak.

Kaynak: herfamily

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status