Kapat
Teknolort – Türkiye'nin en büyük güncel teknoloji haber sitesi
TEKNOLOJİ 63.433 14

Çocuklar’ı çevrimiçi korumak için bir uygulama autocrats ile popüler büyüyor

Kanadalı Netsweeper firmasının dünyanın dört bir yanındaki internetten nasıl duvara yardım ettiğini gösterdikten sonra, önde gelen araştırmacı firmanın cevabını “hakaret” olarak nitelendiriyor.

Ontario, Kanada’daki bir şirket olan Netsweeper, internet filtreleme yazılımını okullar ve hastaneler gibi kurumların pornografik, sömürücü veya yasadışı web sitelerini engelleme ya da hükümetlerin e-ticaret satışlarında vergi toplamasına yardımcı olmaları için bir yöntem olarak kullandı. O diyor 500 milyonu aşkın son kullanıcılardan “yaklaşık 22 milyon yeni URL’lerin her gün” taleplerini alırken onun yapay zeka yazılımı, gerçek zamanlı olarak web süzebilirsiniz.

Giderek, bu kullanıcıların birçoğu, otoriter ve diğer sorunlu siyasi rejimlerin, Netsweeper ve benzeri araçları, politik kampanyalar, medya web siteleri ve hatta “LGBTQ” gibi arama terimleri dahil olmak üzere bir dizi “tartışmalı” içeriği engellemek için kullandığı ülkelerde yaşıyor. gey, ”ve“ lezbiyen ”

Toronto Üniversitesi Küresel İlişkiler Okulu’ndaki araştırmacılar tarafından hazırlanan Nisan ayı raporunda, şirketin araçlarının akut insan hakları veya güvenlik endişeleriyle “ulusal düzeyde tüketici odaklı ISS’ler için içerik filtrelediği görülüyor” şeklinde 10 ülke tespit edildi: Afganistan, Bahreyn, Hindistan, Kuveyt, Pakistan, Katar, Somali, Sudan, BAE ve Yemen. Hindistan ve Pakistan hariç, bütün ülkeler Ekonomist Demokrasi Endeksi tarafından “otoriter” olarak sıralanıyor .

Kaynak:Fastcompany

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status